Darüşşafakalılar Derneği

dernekTarihimizin ilk mezunlar derneği: Darüşşafakalılar Derneği
Darüşşafaka’dan yetişenlerin, emekleri ve bağışlarıyla Darüşşafaka’ya gönül verenlerin, iletişim ve dayanışmasını sağlamak amacıyla etkinliklerini sürdüren Darüşşafakalılar Derneği, 8 Ağustos 1908 tarihinde İstanbul Fatih’teki tarihi okul binasında bir araya gelen 150 kadar Darüşşafakalı tarafından “Darüşşafaka Mezunin Cemiyeti” adıyla kuruldu.
Osmanlı Devleti ve Cumhuriyetimizin ilk mezunlar derneği olan Darüşşafaka Mezunin Cemiyeti’nin kuruluş amacı da olağan bir mezun derneğinden farklıdır. Çünkü 1903’te okul yönetiminden memnuniyetsizliklerini tepkiye dönüştüren öğrencilerin başkaldırısını kendisine karşı yapılan bir eylem olarak gören Padişah Abdülhamit, bütün çabalara karşın Darüşşafaka Cemiyeti’ni kapatmış ve Darüşşafaka’yı Maarif Nezareti’ne bağlamıştı. İşte Darüşşafakalılar Derneği, Cemiyet’i yeniden kurmak ve Darüşşafaka’yı Maarif Nezareti’nden alarak Cemiyet’e devretmek için yola çıktı. Bu amacını da 1909’da gerçekleştirdi.
Darüşşafaka Ailesi’nin bireylerini ortak eğitim ortamı ve kültürü temelinde bir araya getiren Dernek, ülkemizin etkin ve saygın sivil toplum kuruluşları arasında yer alıyor. Darüşşafaka’nın bir eğitim kurumu olarak tanınırlığını, prestijini ve kurumsal imajını üst düzeye çıkarmayı hedefleyen Dernek, aynı zamanda Darüşşafaka’nın tarihsel mirasına sahip çıkıyor. Darüşşafaka’nın büyük tarihsel birikimini toplum yararına kullanabilmek için, başta eğitim alanı olmak üzere kültürel ve sosyal alanda çalışmalar yürütüyor.